منوی دسته بندی

پادکست چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

پادکست چیست و چه کاربردی دارد؟

 این روزها کسی با واژه پادکست بیگانه نیست. در طول روز ممکن است بارها پادکست های مختلفی را پخش کرده و از شنیدن آنها لذت برده و نکاتی را نیز یاد بگیرید. شنیدن پادکست محدودیتی ندارد و به همین دلیل افراد می توانند در زمان ورزش، آشپزی، پیاده روی و یا هر زمانی که می خواهند به پادکست مورد نظر خود گوش کنند. در این مطلب بررسی می کنیم که پادکست چیست تا شما با مفهوم و کاربرد آن بیشتر آشنا شوید. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

پادکست یعنی چه؟

برای اینکه بدانیم پادکست یعنی چه به سراغ ساختار این واژه می رویم. پادکست از دو واژه پاد و برودکست تشکیل شده است. پاد به معنای آی پاد و برودکست نیز به معنای ویژگی رادیویی می باشد. این نام گذاری به دلیل این است که پادکست ها شباهت زیادی به برنامه های رادیویی دارند. در واقع پادکست یک نوع محتوای صوتی است که در اینترنت منتشر شده و شما می توانید متناسب با سلیقه خود پادکست مناسب را دانلود کنید. هیچ محدودیتی در ساخت پادکست ها وجود ندارد و می توانند به صورت آموزشی، داستانی، مکالمه ای و یا هر شکل و ساختار دیگری باشند.

مقایسه پادکست با برنامه رادیویی

همانطور که اشاره کردیم پادکست شباهت زیادی به برنامه های رادیویی دارد و اکنون شما می دانید که پادکست چیست . در واقع زمانی که شما به یک پادکست گوش می دهید درست مانند این است که برنامه ای رادیویی را ضبط نموده و اکنون آن را پخش کرده اید. در واقع به هنگام پخش پادکست شما آزادی عمل دارید تا زمان پخش، سرعت پخش و رفتن به قبل یا بعد پادکست را تعیین کنید.

پادکست ها می توانند دارای فصل ها و مجموعه های گوناگون باشند و به صورت مرتبط با هم و یا مستقل تدوین شوند‌. در اینترنت میلیون ها پادکست وجود دارد که در انواع سایت ها و اپلیکیشن ها ارائه می گردند. اگر می خواهید خودتان یک سایت پر از پادکست در زمینه های مختلف داشته باشید بر روی طراحی وب سایت چیست کلیک نمایید تا در این زمینه اطلاعات لازم را بدست آورید.

انواع پادکست

برای اینکه بدانیم پادکست چیست و چگونه بسازیم باید انواع پادکست را بشناسیم. شما باید ویژگی هر یک از پادکست ها را بشناسید تا مطالب خود را در قالبی درست به صورت پادکست تولید نمایید.

۱- مصاحبه

یکی از رایج ترین انواع پادکست، به صورت مصاحبه است. در این نوع پادکست فردی به عنوان میزبان به معرفی و مصاحبه با مهمان و یا مهمانان می پردازد. این فرمت به گونه ای میزگرد به حساب می آید که افراد در آن بحث و گفتگو می کنند. پادکست های ایرانی و خارجی بسیاری در این راستا ساخته شده اند که می توانید برای اطلاع از اینکه این نوع پادکست چیست به دانلود و بررسی آنها بپردازید.

۲- مونولوگ یا تک نفره

پادکست مونولوگ یا تک نفره یک نوع تفسیر یا گزارش است که در مورد یک شخصیت یا رویداد خاصی ارائه می گردد. در این نوع پادکست تنها یک گوینده وجود دارد که مطالب را به سبک مطلوب به گوش مخاطب می رساند.

 

مدیر سایت وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + شش =